KRYTYCY SZTUKI
  o Z.M. Dowgiałło    


W roku 2000 pisano:

"Dzisiaj sztuka Zbigniewa Macieja Dowgiałło współtworzy obraz piękna trzeciego tysiąclecia na równi z takim dziełami jak Piąty element Luca Bessona."

Dorota Monkiewicz, Muzem Narodowe w Warszawie

"Zbigniew Maciej Dowgiałło jest twórcą nowego kierunku w sztuce polskiej zwanego Nowa Ekspresją. Od 1979 roku bierze udział w ponad 70 wystawach w Polsce i za granicą. Pod koniec lat osiemdziesiątych sformułowal tezy upadku postmodernistycznej sztuki Europy, tworząc nowa teorię sztuki barokowo-kosmiczno-ewolucyjnej....
W estetyce ekspresji powstały ogromne prorocze obrazy kosmiczne.
Charakteryzowały się one swobodą wyrazu, "dzikością" formy, postaciami ujętymi w niekonwencjonalnych barokowych skrótach perspektywicznych i w końcu gigantycznymi rozmiarami wielkości "Bitwy pod Grunwaldem".
W pracach Z. Dowgiałło z pewnością dostrzeżemy dotyk kosmosu. Jego niczym niepohamowana wyobraźnia pomaga zbudować kompozycje pełne napięcia i dramatyzmu z jednej strony, z drugiej strony zaś skłaniające do zatrzymania się i zastanowienia nad rolą człowieka w bezmiarze wolności. To osobista walka twórcza artysty z tym co nie ujarzmione i nie odkryte, to kreowanie własnej trójwymiarowej rzeczywistości."

Computer Arts nr4/2000

O wystawie "Polski Szyk" w Zachęcie 1991

"Ostatnia sala, zwana Matejkowską to Raj - ogromne płótna najmłodszych uczestników wystawy, Anny Gruszczyńskiej i Macieja Dowgiałło."

Zdzisław Pietrasik, Polityka

"Dalszy ciąg ekspozycji ma bardzo efektowne miejsca. Bez wątpienia duże wrażenie robi pokaz gigantycznych obrazów Zbigniewa Dowgiałło i Anny Gruszczyńskiej."

Wojciech Krauze, Życie Warszawy

...Raj przybiera w ich wizji formy niespodziewane, dalekie od wszelkich biblijnych czy mitologicznych klisz. Wizja wystrzelona w przyszłość, profetyczna....
I oto wizja tej architektury-sztuki-otoczenia zostaje po raz pierwszy zaprezentowana w Sali Matejkowskiej "Zachęty".
Jedno jest pewne: zarówno teoria, jak i potwierdzająca ją praktyka malarska Gruszyńskiej i Dowgiałły są wyraźnym znakiem przemiany w sztuce polskiej..."

Maryla Sitkowska, Muzem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

"Gruszyńska i Dowgiałło to moje pragnienie polskiej przyszłości..."

Andrzej Bonarski, organizator wielu wielkich wystaw sztuki.

Powrót do strony startowej

Copyright © by Zbigniew Dowgiałło.